تبلیغات

روانشناسی دانش‌آموزانی که تقلب نمی کنند

۰

در حالیکه تقلب کردن در بسیاری از تحقیقات مورد بررسی قرار گرفته است، تحقیق جدیدی از زاویه ای دیگر به این مساله پرداخته است: تعریف دانش‌آموزانی که تقلب نمی‌کنند...

در حالیکه تقلب کردن در بسیاری از تحقیقات مورد بررسی قرار گرفته است، تحقیق جدیدی از زاویه ای دیگر به این مساله پرداخته است: تعریف دانش‌آموزانی که تقلب نمی‌کنند.

در این تحقیق که با بررسی دانشجویان دانشگاه اوهایو صورت گرفت، محققان دریافتند که دانشجویانی که در مقیاس‌های شهامت، همدردی و صداقت، بالاترین امتیازات را به دست آوردند، کسانی بودند که کمترین احتمال را داشت گزارش کنند که در گذشته تقلب کرده‌اند و یا در آینده تقلب خواهند کرد. همچنین احتمال کمتری داشت که بر این باور باشند که دوستان دانشجوی آن ها به طور مرتب اقدام به تقلب تحصیلی می کنند.

افرادی که تقلب نمی‌کنند، دید مثبت‌تری نسبت به دیگران دارند، آن‌ها تفاوت زیادی بین خود و دیگران نمی‌بینند. در مقابل کسانی که در مقیاس شهامت، همدردی و صداقت نمره پایینی گرفته بودند، احتمال بیشتری داشت که بیان کنند که در گذشته تقلب کرده‌اند. همچنین، آن ها دیگر دانشجویان را کسانی تصور می‌کنند که بیش از آن‌ها تقلب می‌کنند و برای رفتار خود دلیل تراشی می‌کنند.

این مساله از اهمیت برخوردار است چون مطالعات اخیر نشان داده‌است که تقلب کردن در میان دانشجویان رواج پیدا کرده‌است. به طور معمول بیش از نیم – و گاهی تا 80% - دانشجویان بیان می‌کنند که تقلب کرده‌اند.

به نظر می‌رسد که دانشجویانی که تقلب نمی‌کنند، در اقلیت هستند و بسیاری از فرصت‌ها را می‌بینند که همسالانشان تقلب می‌کنند و با احتمال خطر تنبیه کمی، پاداش به دست می‌آورند. چنین افرادی، درمقابل کسانی که تقلب می‌کنند، در صورتی که اقدام به تقلب کرده‌باشند، احساس گناه بیشتری دارند و به شیوه‌ای که گروه مقابل دلیل‌تراشی می‌کنند، خود را توجیه نمی‌کنند.

هدف از این تحقیق یافتن روشی برای کاهش تقلب تحصیلی است.

ترجمه، آذر راست منش:

منبع: ساینس دیلی

+ نوشته شده توسط Khoshdel در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
موضوعات: برنامه ریزی و مطالعه

نوجوانی و بلوغ

۰

رشد : انسان در طول زندگی خود مراحل مختلفی را از جنین تا پیری می گذراند بر خلاف گیاهان که در تمامی عمر خود رشد می کنند، فقط در محدوده زمانی خاص این توانایی را دارد.رشد به معنی افزایش تعداد سلول ها یا افزایش غیرقابل برگشت ابعاد آن هاست. آهنگ رشد انسان درابتدای دوران جنین بسیار سریع است ولی بتدریج کاهش می یابد. این کاهش در سال های نوزادی و کودکی ادامه می یابد ولی در دوران بلوغ مجدداً شدت می گیرد و سپس در جوانی پایان می پذیرد. البته تکثیر برخی سول ها به منظور ترمیم و جایگزینی سلول های از دست رفته ، همواره ادامه خواهد داشت.

   بلوغ :

بلوغ یک واژه عمومی است که در موارد مختلفی کاربرد دارد اما به عنوان رویداد مهمی که در مراحل رشد انسان پیش می آید. به صورت های مختلفی تعبیر شده است. معمولاً مجموعه ی تغییرات بدنی و روانی که بین دوران های کودکی ونوجوانی پیش می آید و گاه تا دوران جوانی ادامه می یابد، بلوغ نامیده می شود. دوران نوجوانی حدفاصل کودکی و جوانی است و دوره ی انتقال به بزرگسالی محسوب می شود . در این دوره به دلیل رخ دادن بلوغ، تغییر و تحولات سریعی در شما پدید می آید. رشد در دوران نوجوانی ،‌با رشد سریع جسمی که در دخترها زودتر از پسر ها اتفاق می افتد. آغاز می شود و تا زمانی که جهات دیگر رشد تکمیل شود، ادامه می یابد. در حقیقت نوجوانی دورانی است که زندگی آینده ی شما مشکل جدیدتری می گیرد و پی ریزی می شود. بنابراین هر قدر دانش و آگاهی شما درباره بلوغ و نوجوانی بیشتر باشد. نگرانیها و مشکلات کمتری در این دوره خواهید داشت.  

   تغییرات جنسی :

 ادامه …
+ نوشته شده توسط Khoshdel در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
موضوعات: بلوغ جنسی

نکاتی برای زندگی

۰

فراموش نکن... خداوند به هر پرنده ای دانه ای می دهد

ولی آن را داخل لانه اش نمی اندازد.

 در اوج رنجها چنین بگویید... پروردگارا !می دانم که گره از کارم باز می کنی
تو را شکر می گویم.

 دقت کن...وقتی با یک انگشت به سوی کسی اشاره می کنید و او را مورد انتقاد قرار می دهید
سه انگشت دیگر به سوی خودتان است !

 از خاطر مبر ...گاهی می توان فرسنگ ها فاصله را با یک شاخه گل از میان برد.

 انسانهای بزرگ دو دل دارند.......

دلی که درد می کشد و پنهان است.

و دلی که می خندد و آشکار است.

 به خاطر بسپار ....هر آنچه که زیباست همیشه خوب نیست
اما هر آنچه که خوب است همیشه زیباست.

 این فرمول را به خاطر بسپار...نه بار زمین بخور ده بار برخیز.

 در ذهن خود یادداشت کنید...نگرانی هرگز از غصه ی فردا چیزی نمی کاهد.

بلکه فقط شادی امروز را از بین می برد.

 به خاطر بسپار ...علت جرات نداشتن ما دشواری امور نیست.

چون جرات نداریم امور دشوار می نمایند.

 و ...مرگ مسئله یی نیست ....اگر به درستی زندگی کرده باشی.

+ نوشته شده توسط Khoshdel در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه

توصیه هایی جهت مطالعه

۰

روشهای صحیح مطالعه

۱-خواندن بدون نوشتن:

 روش نادرست مطالعه است . مطالعه فرآیندی فعال و پویا است وبرای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده کرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند، باید در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا کرد و نکات مهم را یادداشت کرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز ، خصوصا" قبل از امتحان ، بتوان از روی نوشته ها مرور کرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجددا" به خاطر سپرد .

۲- خط کشیدن زیر نکات مهم :

 ادامه …
+ نوشته شده توسط Khoshdel در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
نوشته‌های اخیر